Patarimai, kaip išsirinkti pagalvę, padedančią išvengti kaklo skausmų

Atkreipkite dėmesį, kaklo slanksteliai – patys ploniausi visame stubure, o jiems tenka išlaikyti maždaug 4 kg svorį: tiek vidutiniškai sveria suaugusio žmogaus galva. Be to, kaklo judesių spektras – itin platus, todėl labai dažnai kaklo skausmų išvengti nepavyksta. Jei kaklo raumenys įtempti ir mums miegant, ateityje galima prisišaukti nemažai problemų, tarp kurių – ir lėtinis kaklo skausmas. 

Tinkama miegojimo poza leidžia išvengti kaklo skausmų, padeda efektyviai atpalaiduoti raumenis, tačiau labai svarbios ir kokybiškos pagalvės, ypač jei miegodami norime visavertiškai pailsėti ir atgauti jėgas. Tinkamai pasirinkta pagalvė prilaiko galvą ir išlaiko kaklą vienoje linijoje su stuburu.

Tačiau rinkoje nerastume universalios kaklo skausmų išvengti padedančios pagalvės, kuri tiktų kiekvienam. Renkantis pagalvę reikia atsižvelgti į mėgstamiausias miego padėtis (pozas), taip pat atkreipti dėmesį, ar pagalvė yra tvirta ir suteikia reikiamą atramą. 

Kiekvienas, išbandę įvairius modelius, tiesiog turime atrasti patogiausią pagalvę. Jei anksčiau įsigyta pagalvė ne visiškai atitiko jūsų poreikius ir miegodami nesijautėte 100 proc. komfortiškai, šį kartą išbandykite kitokios formos ir tipo pagalves. 

Ar pagalvės iš tiesų gali padėti išvengti kaklo skausmų?

Kaklo skausmai kamuoja daugelį žmonių. Juos išprovokuoti gali ne tik nepatogi sėdėsena ar poza miegant, bet ir stresas.

Keli patarimai, kaip išvengti kaklo skausmų:

Ilgai sėdint prie kompiuterio ar naršant telefone kaklas papildomai apkraunamas, todėl reikėtų vengti monotoniškos padėties ir bent 1–2 kartus per valandą pasimankštinti. 

Kaip jau minėjome straipsnio pradžioje, norėdami išvengti kaklo skausmo, turėtumėte įsigyti kokybišką pagalvę. Idealu, kad ją galėtumėte išbandyti, bet jei pirksite internetu, atkreipkite dėmesį į pagalvės aukštį, ergonomiškumą ir įvairias papildomas savybes, kaip, pavyzdžiui, atsparumas mikroorganizmų dauginimuisi, pluoštai ir medžiagos, mažinantys streso, nuovargio, įtampos požymius, kaip NMF HOME antistresinė pagalvė „Carbon“. Kokybiška pagalvė padės išlaikyti lygiagrečią liniją tarp kaklo ir stuburo, leis atpalaiduoti ir nepertempti raumenų. 

Pagalvės pagal miego pozą 

Pagalvę rinkitės ir atsižvelgę į savo mėgstamiausią pozą miego metu. Pavyzdžiui, didžioji dalis miega ant šono, kiek mažiau žmonių – ant nugaros, tretieji – ant pilvo. 

Mėgstantys miegoti ant šono žmonės turėtų rinktis storesnes pagalves: tik tuomet kaklas ir stuburas bus vienoje padėtyje. 

Dažniausiai miegantys ant nugaros turėtų rinktis vidutinio aukščio pagalves, prilaikančias kaklą ir leidžiančias pailsėti galvai. 

Mėgstantys miegoti ant pilvo žmonės turėtų rinktis ypač ploną pagalvę: ji leis išvengti kaklo pertempimo. 

Gydytojas Andrew Bangas teigia, kad mūsų kūnas mėgsta įvairovę. Miegodami ant abiejų šonų ir nugaros mažiau apkrausime stuburą, nei miegodami ant pilvo. Kai įsitaisome ant pilvo, galvą ilgesnį laiką būname pasukę į vieną ar kitą pusę, tad skausmo išvengti nepavyks. Tačiau puikus sprendimas – po šonu pasikišti papildomą pagalvę: taip spaudžiama krūtinė ir jaučiamės lyg gulėdami ant pilvo.  

Miegant ant nugaros stuburas visiškai ištiesinamas. Tai fiziologinė natūrali padėtis: ant nugaros rekomenduojama guldyti naujagimius, kūdikius. Miegantiems ant nugaros tinkamą atramą padės sukurti iš memory putų pagamintos arba lateksinės pagalvės. Viduryje išgaubta pagalvė padeda palaikyti normalią kaklo padėtį ir gali sumažinti miego apnėjos priepuolių skaičių. Jei dėl nugaros skausmų ši miegojimo padėtis jums netinka, Andrew Bangas pataria po keliais pasidėti papildomą pagalvę. 

Miegodami ant šono galvą laikykite tiesiai – nenuleiskite smakro, antraip greitai pradėsite jausti kaklo įtampą. Esmė – stuburas visuomet turi būti tiesus.

Vienas blogiausių įpročių – atrėmus pagalvę į lovos kraštą žiūrėti televizorių ir tokioje pozoje užmigti. Dėl blogos laikysenos įkyrių kaklo skausmų išvengti nepavyks. Bloga laikysena miegant daro didelę žalą: gali iškrypti stuburas, prasidėti lėtiniai kaklo, nugaros skausmai, tirpti galūnės ir t. t., todėl būtinai imkitės veiksmų: visų pirma įsigykite kokybišką čiužinį ir pagalvę bei išneškite iš miegamojo televizorių. 

Kokias pagalves verta įsigyti? 5 pagalvių tipai 

1. Ortopedinės pagalvės

Ortopedinės pagalvės efektyviai sumažina kaklo skausmą. Šio tipo pagalves galima palyginti su ergonominėmis kėdėmis, skirtomis darbui kompiuteriu: jos prilaiko kiekvieną kūno dalį. Ortopedinės pagalvės pagamintos taip, kad miego metu palaikytų stuburą, kaklą ir galvą. Jos suformuotos taip, kad atitiktų stuburo linkius bei struktūrą: kaklo vietoje pagalvė yra aukštesnė, o galvos srityje – labiau suspausta. Šiuo metu rinkoje galima rasti skirtingų formų ir iš skirtingų medžiagų pagamintų ortopedinių pagalvių. 

Jei ilgą laiką miegojote ant įprastos pagalvės, naujoji ortopedinė gali atrodyti keista ir nepatogi. Tad iš pradžių ją galima naudoti dienos metu, gulint ant sofutės ar ištiesiamame fotelyje. Po to pradėkite pagalvę naudoti ir nakties miego metu.

2. Pagalvės, suteikiančios tvirtą atramą kaklui

Šio tipo pagalvės tradiciškai geriausiai tinka mėgstantiems miegoti ant nugaros. Jei labiausiai mėgstate šią pozą, ieškokite tvirtą atramą galvai ir kaklui suteikiančios pagavės. Labai tinka pagalvės, kurios kartu ir išlaiko formą, ir prisitaiko prie kūno linijų. Pavyzdžiui, NMF HOME asortimente turime unikalią pagalvę, kuri anatomiškai prisitaiko prie kūno formos, užtiktina taisyklingą galvos ir kaklo padėtį miegant. Šios pagalvės – ypač elastingos, o dėl užpilde esančių tarpelių – ir laidžios orui, todėl miegodami neprakaituosite. Pagalvių užpildas – viskoelastinė memory medžiaga, reaguojanti į kūno šilumą, ir poliesterio pluošto kamuoliukai. Visų geriausia tai, kad ši pagalvė tiks miegantiems ir ant nugaros, ir ant šono, ir ant pilvo: pagalvės aukštį bei kietumą galima reguliuoti išimant dalį užpildo medžiagų. 

3. Kietos pagalvės – mėgstantiems miegoti ant šono

Jei dažniausiai miegate ant šono, rinkitės kietą pagalvę. Svarbiausia, kad didžioji dalis pagalvės atsidurtų po kaklu, o ne galva: taip stuburas bus tiesesnis. 

Galite paieškoti pagalvės su specialiu įsiuvu viduryje (angl. gusset pillow). Įsiuvas skirtas tam, kad jums intensyviai judant ir vartantis pagalvės užpildas geriau pasiskirstytų ir prisitaikytų prie galvos formos. Miegantiems ant šono patartina įsigyti ir pagalvę/pagalvėlę, kurią patogu dėti tarp kojų: tai padės išlaikyti tiesų stuburą. 

4. Plonos pagalvės – dažnai miegantiems ant pilvo

Kai miegate ant pilvo, apkraunate ir varginate nugarą: ji išsilenkia, nes tenka pasukti galvą. Nenorėdami pakenkti nugarai, turėtumėte rinktis kuo plonesnę, minkštą pagalvę arba apskritai miegoti be jos. Miegantiems ant pilvo puikiai tiks NMF HOME pagalvė „Aloe vera“. Ji – lengva, puri ir minkšta, santykinai plona, todėl leis patogiai išsimiegoti dažniausiai nakties metu besiilsintiems ant pilvo. Galėsite įsigyti net kelių skirtingų dydžių „Aloe vera“ pagalves. Mažiausios galimos – 40x60 cm, tad jos puikiai funkcionuos ir kaip vaikiškos pagalvės. 

5. Kelioninės pagalvės

Nepamirškite, kad komfortas labai svarbus ir kelionių metu, todėl keliaudami automobiliu, autobusu, lėktuvu ar traukiniu naudokite specialią kaklą apgaubiančią U (C) formos pagalvę. Ji padės išvengti kaklo skausmo, užmigus neleis galvai nusvirti į šoną. Be to, kai kaklas prilaikomas, geriau pailsėsite, žinoma, kiek tai įmanoma kelionių metu. 

Taigi, rinkdamiesi pagalvę atsiminkite, kad tai – investicija į puikų jūsų miegą, gerą savijautą bei sveikatą. Kokybiškų sertifikuotų pagalvių įsigysite NMF HOME internetinėje parduotuvėje.