Čiužiniai: kaip pailginti jų tarnavimo laiką ir kada metas keisti seną čiužinį?

Čiužiniai: kaip pailginti jų tarnavimo laiką ir kada metas keisti seną čiužinį?

Įsigiję naują čiužinį, ilgą laiką galėsite mėgautis kokybišku poilsiu. Tačiau net ir brangiausių ir kokybiškiausių čiužinių tarnavimo laikas galiausiai baigiasi – metams bėgant čiužiniai praranda savo savybes ir neišvengiamai tenka įsigyti naujus. 

Pirmiausia svarbu žinoti, kad kiekvieno čiužinio tarnavimo laikas skiriasi, priklausomai nuo čiužinio medžiagų, gamintojo, naudojimo ypatumų (pavyzdžiui, ar čiužinys naudojamas nuolat, ar tik retkarčiais). Skirtingi gamintojai nurodo, kad čiužinių tarnavimo laikas – nuo 7–8 iki 10 metų. Aišku, ant to čiužinio galima miegoti ir toliau, ir tai daro daugelis žmonių, nes čiužiniai yra gana brangūs, tačiau savo sveikatos sąskaita taupyti nereikėtų, kaip ir aukoti miego kokybės. Čiužiniai – tai investicija į geresnį jūsų miegą ir fizinę bei psichinę sveikatą. 

Kokybiški čiužiniai tarnauja ilgiau

NMF HOME čiužiniai kuriami galvojant apie klientų poreikius ir laikantis naujausių gamybos standartų. Gaminame čiužinius su skirtingo kietumo pusėmis – vienoje iš jų natūralus kokoso pluoštas, kitoje – lateksas, dėl to čiužiniai – dar universalesni. Čiužinių gamyboje naudojama ir dar viena šiuolaikiška medžiaga – viskoelastinis (memory) putų poliuretanas, puikiai prisitaikantis prie kūno formų. 

Panaudojamos kišeninės (įvilktos pocket tipo) spyruoklės, kurios dar ilgiau tarnauja, o judesiai neperduodami miegančiajam šalia. 7 zonų spyruoklių blokai padeda paskirstyti kūno svorį,  prisitaiko prie skirtingų kūno linijų. 

Daugelio mūsų gaminamų čiužinių pagrindas – laidus orui, todėl užtikrinama maksimali oro cirkuliacija ir gaiva. 

Daug dėmesio skiriame ir higienai: naudojame antčiužinius, o nusegami čiužinių užvalkalai gali būti skalbiami net iki 60 °C temperatūros vandenyje.

Apibendrinus visą šią pateiktą informaciją akivaizdu – kuo kokybiškesnės medžiagos naudojamos gaminant čiužinius, tuo ilgesnis jų tarnavimo laikas. Dažnai jis gerokai viršija gamintojo deklaruojamą maksimalų tarnavimo laiką.  

Kaip tinkamai prižiūrėti čiužinius?

Norint, kad čiužiniai tarnautų kuo ilgiau, svarbu įsidėmėti kelias esmines jų priežiūros taisykles. 

1. Reguliariai vartykite čiužinį, saugokite jį nuo smūgių. Pirmus kelis mėnesius čiužinį galite vartyti dažniau, t. y. kaskart keisdami patalynę – maždaug kas 2 sav. Čiužinio naudojimo pradžioje venkite smūgių. Vėliau čiužinį pakaks vartyti kartą per sezoną (kas 3 mėn.). 

2. Nešokinėkite ant čiužinio, venkite kasdien ant jo sėdėti toje pačioje vietoje. Jei kaskart rengdamiesi ant čiužinio krašto sėdite toje pačioje vietoje, čiužinys gali pakeisti struktūrą. Jei sėdėdami ant lovos nusirengiate rytą ir vakarą, tai jau net iki 700 kartų per metus ir net 3500 kartų per 5 m.! Analogiškai jei šiuo metu dvigulėje lovoje miegate vienas, pakaitomis miegokite kairėje ir dešinėje čiužinio pusėse. Dar vienas niuansas – šokti, šokinėti ant lovos – gal ir smagu, bet taip elgdamiesi galite apgadinti čiužinio spyruokles ir pakenkti pluoštams. 

3. Naudokite drėgmei atsparų skalbiamą čiužinio užvalkalą, kuris čiužinį puikiai apsaugos nuo dėmių ir nešvarumų. Pirminę apsauginę funkciją atlieka paklodė su guma, tačiau ji tikrai neatstos kokybiško apsauginio užvalkalo. Be to, kai kurie čiužinių užvalkalai – ir papildomai paminkštinti, tad suteikia daugiau komforto, be to, apsaugo nuo alergenų. 

4. Pasirūpinkite ne tik čiužinio, bet ir viso miegamojo švara:

Reguliariai šlapiuoju būdu valykite miegamojo grindis – taip nuo dulkių ir alergenų apsaugosite ir čiužinį. 

Jei ant čiužinio kažką išliejote, iškart dėmę plaukite šiltu muiluotu vandeniu, tačiau venkite čiužinį stipriai sušlapinti, nes giliai įsiskverbusi drėgmė sunkiau džiūsta ir sukuria puikią terpę pelėsiams veistis. Prieš paklodami lovą, leiskite čiužiniui visiškai išdžiūti. 

Jei ant čiužinio išsiliejo koks nors nemalonų kvapą skleidžiantis skystis, visų pirma ant dėmės užberkite saujelę valgomosios sodos ir palaukite apie 20 min. Tada dulkių siurbliu susiurbkite sodos likučius. Po to galite valyti čiužinį aprašytuoju drėgnuoju būdu. 

Periodiškai verta rinktis profesionalų čiužinių giluminio vakuuminio valymo paslaugą.

5. Reguliariai patikrinkite ir lovos pagrindą, groteles. Reikėtų prižiūrėti ne vien čiužinį, bet ir lovos rėmą, groteles – maždaug kas pusę metų patikrinkite, ar nereikia priveržti lovos varžtelių, ar niekas neatsilaisvino, neišsikraipė. 

Kaip žinoti, kad jau atėjo metas keisti čiužinį?

Tikriausiai atėjo metas keisti čiužinį, jei:  

nuolat pabundate ar sunku užmigti, pabudus skauda nugarą;

čiužinys yra suglebęs, asimetriškas (viena pusė yra žemesnė, aukštesnė, minkštesnė, kietesnė, lygesnė ar vientisesnė negu kita), gumbuotas (matyti stambesnių ar smulkesnių gumbų). Dažniausiai čiužiniai suglemba viduryje arba kampuose;

čiužinio paviršiuje likę kūno įspaudai;

pastebėjote, kad čiužinys yra asimetriškas;

čiužinys pradėjo skleisti garsus. 

Dažni pabudimai 

Paprastai užmiegama per 10–20 minučių. Taip pat jei naktį pabundate kas porą valandų ar net dažniau, kokybiškas miegas stipriai nukentės. Jeigu nesergate miego apnėja, depresija, nekamuoja nemiga, nerimas, skrandžio ar kitos problemos, galbūt kokybiškai išsimiegoti padėtų naujas čiužinys?

Ar jūsų čiužinys pradėjo girgždėti ar „dejuoti“?

Atkreikite dėmesį: čiužinys pašalinių garsų neturėtų skleisti net jums verčiantis. Po daugelio metų naudojimo dažniausiai garsus pradeda skleisti spyruokliniai čiužiniai, kai spyruoklės praranda elastingumą. Tačiau šiuolaikiniai čiužiniai – kokybiškų įvilktų (pocket) tipo spyruoklių, tad vargu, ar pašalinių garsų išgirsite net ir čiužiniui nusidėvėjus. Jeigu miegate metalinėje ar medinėje lovoje, veikiausiai pašalinius garsus skleidžia ji, ne čiužinys. 

Nudilę čiužinio krašteliai

Nudilę čiužinio kraštai nebūtinai apribos miegojimo erdvę. Tačiau tai yra vienas aiškiausių signalų, kad čiužinys tarnauja jau gerokai ilgiau nei 10 metų. Taigi jei čiužinys nėra suglebęs ar asimetriškas, būtent nusitrynę krašteliai gali išduoti, kad metas ieškoti naujo čiužinio. 

Čiužinys suminkštėjo arba atvirkščiai – tapo kietesnis 

Jei čiužinį turite jau kelerius metus, tikrai negalėsite objektyviai nuspręsti, ar jums reikia naujo čiužinio. Tačiau prisiminkite, kaip jautėtės pirmuosius metus eidami miegoti: ar buvo patogu? O dabar prisiminkite, kaip miegojote kelias pastarąsias naktis: jei jautėtės ne ypač patogiai, gal verta paieškoti naujo čiužinio? Pasitaiko atvejų, kad žmonės išsirenka tiesiog netinkamus čiužinius. Pasidomėkite, kokios trukmės garantiją taiko gamintojas: gal dalis sumos gali būti kompensuojama ar gausite nuolaidą naujam čiužiniui? 

Pabundate nuo skausmo 

Jei pastaruoju metu nepatyrėte traumos ar fizinio krūvio, o prabudus vis tiek skauda kaklą, apatinę nugaros dalį, sąnarius, kaklą ir pečius, gali būti, kad visa tai – dėl atitarnavusio čiužinio. Norėdami galutinai įsitikinti prisiminkite, ar šie skausmai kamuoja ir dieną. Jei skausmus sukelia čiužinys, jie turėtų praeiti maždaug iki vidurdienio. 

Be to, kaklo ir pečių skausmai kamuoja ir dėl netinkamos pagalvės, tad įsigykite naują: kartais problema slypi ne čiužinyje. Vienas įdomus faktas – pagalvę reikia keisti kas 1,5 metų. Kiek laiko jau tarnauja jūsiškė? 

Pabundate ašarodami, užgulta nosimi

Jei ryte jaučiate simptomus, panašius į alergijos, tikriausiai čiužinyje, patalynėje įsiveisė dulkių erkutės, kiti alergenai, sukeliantys ar paaštrinantys esamą alergiją. 

Gerai išsimiegate visur kitur, tik ne namuose 

Ir, galiausiai, jei viešbučiuose ar svečiuodamiesi pas draugus išsimiegate geriau nei namuose, tikriausiai reikia įsigyti naują čiužinį. 

Daugiausia laiko ilsėdamiesi praleidžiate savo miegamajame, tad čiužinys turi nepriekaištingai atitikti jūsų poreikius ir teikti aukščiausią komfortą.