Šviestuvai: kokių klaidų vengti planuojant svetainės apšvietimą?

Šviestuvai: kokių klaidų vengti planuojant svetainės apšvietimą?

Svetainė – namų erdvė, kurioje tenka ne tik ilsėtis, leisti vakarus ir savaitgalius su šeima, priimti svečius, bet kartais – ir padirbėti. Joje susirenka šeimos nariai ir tiesiog verda gyvenimas, kai, palyginimui, miegamajame ar vonios kambaryje praleidžiame santykinai nedaug laiko. Būtent todėl planuojant svetainės apšvietimą ir renkantis naujus šviestuvus reikia nepagailėti laiko geriausių sprendimų paieškoms. 

Optimalus apšvietimas ir tinkami šviestuvai: daugiau iššūkių laukia, jei:

kambario planas netipinis (pertvaros, kolonos, nišos ir kt.);

svetainėje numatytos skirtingos funkcinės zonos (erdvė poilsiui, valgomojo erdvė, darbo erdvė ir kt.;

planuojama apšviesti ir baldus, interjero detales.

Neskiriant pakankamai dėmesio apšvietimo planavimui, ženkliai išauga klaidų tikimybė. Taigi, kurios iš jų – opiausios ir dažniausiai pasitaikančios?

1. Naudojamas tik vienas šviestuvas

Vis dar dažnai pasitaikanti klaida – svetainės viduryje pakabinamas vienas šviestuvas. Natūralu, kad jis apšviečia tik dalį patalpos, todėl kampuose būna tamsu, o ant sienų krenta šešėliai. Svetainės aplinka tampa niūroka, nyki, o kai tas vienas šviestuvas skleidžia ryškią šviesą, sukuriamas pernelyg didelis kontrastas. 

Kaip spręsti šią problemą? Reikėtų pasikonsultuoti su apšvietimo specialistais, interjero dizaineriais ar bent jau paieškoti idėjų internete. Papildomam apšvietimui puikiai tinka staliniai šviestuvai (tarkim prie lovos), įvairių tipų sieniniai ar pastatomi šviestuvai (toršerai). Užtenka įsigyti vos porą nebrangių sieninių šviestuvų ir nukreipti juos į lubas: šviesa bus išskaidoma, išsklaidys šešėlius ir svetainė iš karto taps jaukesnė. Labai svarbu, kad šviestuvai būtų ne viename, bet mažiausiai bent 2-uose ar 3-uose lygiuose. 

2. Neišnaudojamos apšvietimo galimybės 

Apšvietimas daro tikrus stebuklus: net ir paprasta svetainė pritaikius tinkamą apšvietimą atrodys gražiai ir jaukiai, ir atvirkščiai: prabangus interjeras parinkus netinkamą apšvietimą atrodys niūriai ir nykiai. 

Atkreipkite dėmesį į interjero nuotraukas: matyti, kad fotografuojamame interjere apšviestos tam tikros detalės. Tai vadinama akcentiniu apšvietimu. Interjero akcentai – tai įvairūs meno kūriniai ir dirbiniai, laikrodžiai, veidrodžiai, įdomesni baldai, netikėti dekoro elementai, įdomesnė sienų danga (plytos, dekoratyvusis tinkas) ir kt. Interjere būtina išskirti tam tikras detales – tai suteikia įvairovės. Tačiau persistengti ir apšviesti kiekvieno elemento tikrai nereikia, antraip namai primins paveikslų galeriją ar muziejų. 

Kaip spręsti šią problemą? Įrengiant akcentinį apšvietimą reikėtų rinktis įvairesnių tipų šviestuvus. Labai tiktų:

Lubiniai (vadinamieji kryptiniai) šviestuvai ar prožektoriai: į kitą vietą perstačius baldą ar perkabinus paveikslą tiesiog reikės pakeisti apšvietimo kryptį. 

Pakabinami šviestuvai, apšviečiantys ribotą plotą. 

Sieniniai šviestuvai. 

Specialūs šviestuvai paveikslams ir veidrodžiams. 

LED šviestuvai, pavyzdžiui, LED juostos apšviesti korpusiniams baldams ar smulkios LED lemputės, įmontuojamos įtempiamose lubose. 

3. Nepagalvojama apie veiklas svetainėje ir apšvietimo funkcionalumą

Daugelis, planuodami svetainės apšvietimą, kažkodėl įsivaizduoja, kad vakarus leis tik patogiai įsitaisę ant sofutės bei žiūrėdami televizorių. Tačiau neišvengiamai bus vakarų, kai reikės ilgiau padirbėti prie kompiuterio, kils noras paskaityti knygą, nusimegzti drabužį ar aksesuarą ar užsiimti įvairiais rankdarbiais. 

Kaip spręsti šią problemą? Reikėtų paieškoti visoms šioms veikloms tinkamo šviestuvo. Skaitymui labiausiai tinka kryptiniai toršerai. Šviesos šaltinis turėtų būti panašiai tokiame aukštyje, kaip ir skaitančiojo pečiai. Šviesos srautas turėtų sklisti plačiai, t. y. šviestuvas turėtų gerai apšviesti visą kompiuterio ekraną, knygą ar žurnalą, o ne tik dalį puslapio. Kartais taip nutinka, kai šviestuvas tiesiog pastatomas per arti.  

Galima netgi įsirengti skaitymo kampelį. Reikėtų įsigyti fotelį ar krėslą ir pastatomą arba pakabinamą šviestuvą (kelis šviestuvus). NMF HOME pakabinamas šviestuvas „Forsta“ – labai ekonomiškas ir originalus sprendimas kuriant „vietinį“ apšvietimą. Galima rinktis kelis šviestuvus su skirtingų spalvų laidais bei pritaikyti skirtingas lemputes. Puikus efektas – garantuotas. 

4. Pasirenkama per šilto arba per šalto atspalvio šviesa

Tikriausiai teko girdėti, kad šviesos temperatūra taip pat skiriasi: vienos lemputės skleidžia šiltą gelsvą ar net oranžinę, o kitos – šaltą beveik baltą ar melsvą šviesą.  Daugiau galios turinčios lemputės skleidžia šaltą šviesą, ir atvirkščiai. Šviesos temperatūra (spalva) yra išreiškiama kelvinais (K) – temperatūros matavimo vienetais. Įprasta namuose esančių šviestuvų šviesos temperatūra – 2700–6500 K. 

Kaip spręsti šią problemą? Svetainėje patariama vengti rinktis labai ryškų apšvietimą, nes jis neleidžia atsipalaiduoti: ryški šviesa skatina budrumą, darbingumą. Kita vertus, jeigu šioje patalpoje yra erdvė darbui, galima rinktis ryškesnę baltesnę šviesą skleidžiantį stalinį šviestuvą. 

Svetainėje geriausiai tinka 3500–4500 K lemputės. Taip pat šviesos temperatūrą reikėtų derinti prie interjero stiliaus, dekoracijų, sienų atspalvio ir t. t., o ne rinktis aklai. 

5. Netinkamo dydžio ir netinkamame aukštyje kabinami šviestuvai

Didelėse patalpose netiks smulkūs šviestuvai, ir atvirkščiai: mažoje svetainėje, ypač kai lubos žemos, masyvus kabantis ir netgi vaikščioti aukštesniems šeimos nariams trukdantis šviestuvas taip pat netiks. 

Dar svarbu šviestuvus pakabinti tinkamame aukštyje: tai taip pat lemia apšvietimo kokybę. Jeigu šviestuvai pakabinami netinkamai, jie tiesiog blogai apšvies erdvę ir neatliks paskirties, taip pat nepapuoš interjero, svetainė bus ne tokia jauki. 

Kaip spręsti šią problemą? Norint, kad šviestuvai patalpoje atrodytų kuo natūraliau, siekiant stilistinio vientisumo būtina parinkti tinkamų gabaritų šviestuvus. Jeigu lubos žemos, geriau rinktis į lubas integruojamus ar sieninius šviestuvus. Namuose, kur lubos aukštos, gražiai atrodys šviestuvai ilgu laidu.

Norint šviestuvus pakabinti tinkamame aukštyje svarbu laikytis vienos parastos taisyklės: manoma, kad standartinis atstumas, kur turi būti šviestuvo apačia – 2,5 metro nuo grindų. 

6. Pasirenkama per daug šviestuvų ir dalis jų – skirtingų stilių, nederantys tarpusavyje 

Keičiant visus svetainės šviestuvus ar įsigyjant naujų reikia pagalvoti, ar jie – to paties stiliaus ir ar derės tarpusavyje. Pavyzdžiui, sunkiai suderinami plastikiniai ir iš vytelių pinti šviestuvai arba klasikiniai pakabinami šviestuvai stikliniu gaubtu ir ypač specifinės formos metaliniai modernūs šviestuvai.

Kaip spręsti šią problemą? Įsigyti visų visiškai identiškų rūšių šviestuvų nebūtina, tačiau paieškoti bent pagal vieną kitą kriterijų panašių šviestuvų – tikrai verta. Taip sukursite nuoseklų ir profesionalų interjerą. Pavyzdžiui, NMF HOME gamina pakabinamus ir pastatomus šviestuvus „Ettan“. Jie – vizualiai panašūs, bet skirtingo tipo, todėl leis sukurti kelių lygių apšvietimą ir išlaikyti interjero nuoseklumą. 

7. Nepagalvojama apie saugumą 

Ir, galiausiai, jeigu namuose yra mažų vaikų ar augintinių, reikėtų pagalvoti, ar tam tikrų tipų šviestuvai bus saugūs. Pavyzdžiui, vaikas, timptelėjęs ar užkliuvęs už laido, gali nuo komodos numesti stalinį šviestuvą. Jeigu turite mėgstančią laipioti katę, taip pat reikėtų vengti lengvai galinčių nukristi pastatomų šviestuvų. 

Kaip spręsti šią problemą? Puikus sprendimas – smūgiams, kritimui atsparūs šviestuvai, kaip, pavyzdžiui, NMF HOME stalinis šviestuvas „Dot“. Ieškant toršero, palankiau rinktis turintį tvirtą stabilų pagrindą, o ne, pavyzdžiui, su trimis kojelėmis. Labai svarbu taisyklingai sumontuoti šviestuvus, tad jeigu tam neturite pakankamai žinių ir įgūdžių, geriau paprašyti specialistų pagalbos.

Taigi, tikimės, kad šis straipsnis padės išvengti klaidų ir namuose sukursite tobulą apšvietimą.