Kokybiška patalynė: į ką atkreipti dėmesį renkantis užvalkalus?

Kokybiška patalynė: į ką atkreipti dėmesį renkantis užvalkalus?

Mūsų miego komfortą kuria ne tik miegamojo atmosfera, patogios lovos, kokybiškas čiužinys, bet ir patalynė (antklodės, pagalvės bei paklodės) bei patalynės užvalkalai. Visi šie elementai leidžia mums patogiai išsimiegoti ir išvengti nugaros, pečių ar kaklo skausmų, dažnų pabudimų ir kt. Kokybiška patalynė ypač svarbi kenčiantiems nuo naktinio pakaitavimo, alergijų, kurias sukelia dulkių erkutės, ir kitų negalavimų. 

Patalynės užvalkalai, be praktinės, dar atlieka ir estetinę funkciją – puošia mūsų miegamąjį. Juos renkantis reikėtų atkreipti dėmesį į audinius, jų kokybę, priežiūrą, nes nublukę ir burbuliukais nusėti užvalkalai tikrai nepapuoš miegamojo. Svarbi ir patalynės spalva, ar ji dera miegamajame. Visa tai ir dar daugiau aptarsime ir šiame straipsnyje.  

Patalynė ir patalynės užvalkalai: koks dydis tinkamiausias?

Patalynės užvalkalus pagal dydį išsirinkti bus itin paprasta: jei pamiršote, tereikia išmatuoti turimas antklodes ir pagalves. Užvalkalai gali būti iki 5 cm didesni. 

Pagalvių standartiniai dydžiai. Paprastai rinkoje galima rasti trijų standartinių dydžių – 60x60, 70x70 ir 50x70 cm – suaugusiems skirtas pagalves. NMF HOME asortimente turime ir itin patogių kiek mažesnių matmenų – 40x60 cm – pagalvių. 

Antklodžių standartiniai dydžiai. Galima išskirti kelis standartinius dydžius:

patalynė 140x200 cm (135x200 cm);

patalynė 160x200 cm;

patalynė 180x200 cm, 

patalynė 200x200 cm;

patalynė 200x220 cm. 

Rekomenduojame rinktis 135/140x200, 160x200 (standartinė viengulė antklodė) arba 200x220 cm (standartinė dvigulė antklodė) patalynę: tokių matmenų aukštos kokybės Lietuvoje pagamintos patalynės daugiausia rasite ir NMF HOME asortimente, o vėliau be vargo įsigysite patikusius patalynės užvalkalus.  

Audiniai, iš kurių dažniausiai siuvama patalynė 

Medvilnė – bene populiariausias pluoštas patalynės ir užvalkalų gamyboje. Medvilniniai užvalkalai ilgai tarnauja, juos paprasta prižiūrėti – skalbti ir lyginti. Tiesa, norint, kad patalynė ilgiau tarnautų, būtina atkreipti dėmesį į audinio storį: pageidautina, kad vienam kvadratiniam metrui būtų sunaudota ne mažiau kaip 200 g medvilnės. Atskirai vertėtų paminėti ypač aukštos kokybės Egipto medvilnės užvalkalus, kurie yra aukštos kokybės ir brangūs. 

Poliesterio-medvilnės pluoštas. Medvilnė yra tvirtas, kietokas, šiek tiek besiglamžantis pluoštas, todėl dažnai maišoma su poliesteriu. Tokie patalynės užvalkalai yra lengviau prižiūrimi, mažiau glamžosi.

Satinas – tai medvilnės atmaina, šilką vizualiai primenanti, tačiau už jį kur kas pigesnė ir praktiškesnė medžiaga. Satinas subtiliai blizga, jį malonu liesti, jis greitai neišblunka ir nedyla. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad audinys būtų 100 proc. medvilnės (nes satinas gali būti ir sintetinis), antraip patalynė gali greitai pasidengti burbuliukais, be to, sintetinis satinas elektrinasi, kitaip nei natūralus. 

Linas – patvari, tvirta, specifinės dailios autentiškos išvaizdos, tačiau santykinai brangi ir šiurkštoka medžiaga. Linas gali būti maišomas su kitais pluoštais. 

Šilkas – vienas labiausiai vertinamų, tačiau kartu ir brangiausias pluoštas. Aukščiausios kokybės pluoštu laikomas japoniškas šilkas, o gerokai už jį pigesnis, tačiau ir mažiau patvarus – turkiškas šilkas. 

Mikropluoštas/poliesteris/mikrofibra. Mikropluoštas – 100 proc. poliesterio audinys. Tai ilgai tarnaujantis, gana plonas, minkštas, lengvai prižiūrimas ir labai greitai džiūstantis audinys. Mikropluošto užvalkalai – vieni pigiausių rinkoje, tad dažnai suabejojama jų kokybe. Reikėtų žinoti, kad mikropluoštas prasčiau sugeria drėgmę, todėl nelabai tinka miego metu gausiau prakaituojantiems žmonėms. Jei tik biudžetas ir galimybės leidžia, visuomet rekomenduojame rinktis iš natūralesnių pluoštų pasiūtus patalynės užvalkalus.

Kiti audiniai: flanelė, perkelis, batistas, žakardas, atlasas ir t. t. Flanelė – ypač minkštas, gana storokas audinys su pūkeliu, todėl puikiai tinka žiemos sezonu. Perkelis – dar viena medvilnės atmaina: iš jos dažnai siuvami vaikiškos patalynės užvalkalai. Batistas – lengvas, malonus liesti, tačiau labai nepatvarus audinys, todėl kasdieniam naudojimui netiks. Žakardas – austą raštą turintis audinys. Atlasas – dar viena medvilnės pluošto atmaina: žakardiniai audiniai yra specifinio pynimo, truputį blizgūs ir dėl to primena šilką.

Patalynės užvalkalų spalva ir raštas

Gana svarbu pasirinkti ir tinkamos spalvos patalynę. Vieni renkasi prie miegamojo kolorito derančių ramių spalvų užvalkalus, kiti nori kontrastingesnių, ryškesnių užvalkalų. 

Beje, rinkdamiesi patalynės užvalkalus turėkite omenyje ir lovos dizainą: pavyzdžiui, jei jūsų lova – natūralios medienos, galbūt net antikvarinė, puikiai tiktų vienspalviai neryškios spalvos medvilniniai ar lininiai siuvinėti patalynės užvalkalai, o modernūs, spalvingi, 3D gėlėmis marginti užvalkalai atrodytų keistokai. Jie galėtų tikti prie modernesnės lovos. 

Šiek tiek apie patalynės spalvas:

Tipinis ir niekada iš mados neišeinantis spalvinis variantas – balta (gali būti marginta subtiliais raštais) patalynė.

Visuomet puikus pasirinkimas – pastelinių atspalvių patalynės užvalkalai.

Raudonos, juodos spalvos patalynės užvalkalai puoselėja aistrą ir suteikia miegamajam šarmo.

Labiausiai miegamąjį papuoš melsvos ar subtilios prigesintos rožinės spalvos patalynė. Melsva spalva apskritai turi gydomųjų savybių.

Taip pat teigiamai visą organizmą veikia, ramina žalsvi tonai, todėl drąsiai rinkitės šio atspalvio patalynės užvalkalus.

Vienspalviai ar spalvoti/raštuoti patalynės užvalkalai? 

Vienspalvius patalynės užvalkalus lengviau priderinsite, jie atrodys ypač elegantiškai, išvengsite audinių „pjovimosi“ ir lengvo chaoso, ypač jei nepavyko rasti prie kitos tekstilės derančių raštų patalynės. 

Spalvoti, raštuoti, marginti patalynės užvalkalai pagyvins kambarį, kuriame, pavyzdžiui, vyrauja balta spalva ir patalpa atrodo nuobodžiai, nykokai. Taip pat jeigu miegamajame vyrauja kelios skirtingos spalvos, patalynės užvalkalai gali būti kaip visas tas spalvas sujungiantis ir įprasminantis elementas. 

Dvipusiai patalynės užvalkalai puikiai tiks tuomet, kai sunku apsispręsti, ar rinktis vienspalvę, ar raštuotą patalynę. Beje, užteks tik apversti pagalvę ar antklodę, ir akimirksniu iš raštuotos ji taps vienspalvė, ir atvirkščiai. 

Universalus sprendimas – patalynės užvalkalus derinkite prie kitos miegamojo tekstilės – užuolaidų, pagalvėlių ir kt. – atspalvio. Taip pat priderinkite ir raštus: pavyzdžiui, jeigu užuolaidos puoštos rombais, veikiausiai gėlėti patalynės užvalkalai nelabai tiks. 

Patalynės užvalkalų ilgą tarnavimą garantuos kruopšti priežiūra

Įsigijus naujus patalynės užvalkalus, pirmiausia juos reikia išskalbti pagal gamintojo etiketėje pateikiamas rekomendacijas (pavyzdžiui, medvilninius užvalkalus galima skalbti 60 °C temperatūros vandenyje, o satino – ne aukštesnėje nei 40 °C). Tai svarbu, nes patalynės užvalkalai tam, kad įgytų prekinę išvaizdą, dažnai yra apdorojami chemikalais. Išskalbta patalynė tampa laidesnė orui, taip pat iš jos efektyviai pašalinami potencialūs alergenai. 

Skalbti rekomenduojama į blogąją pusę išverstus patalynės užvalkalus. 

Užvalkalus rekomenduojama keisti ne rečiau kaip kartą per 1,5–2 sav. 

Kartu skalbti nerekomenduojama baltų ir spalvotų, taip pat iš skirtingų pluoštų pasiūtų patalynės užvalkalų. Taip pat patalynę derėtų skalbti atskirai nuo kitos namų tekstilės, pavyzdžiui, vonios ar virtuvinių rankšluosčių, tuo labiau drabužių. 

Daugelis išskalbtą patalynę lygina, tačiau lyginimo vargų padeda išvengti skalbinių džiovyklė, turinti lyginimo funkciją ir kartu suteikianti audiniams švelnumo, minkštumo. 

Jei nusprendėte įsigyti naujus patalynės užvalkalus, gerai pagalvokite, ar ne metas pakeisti ir pagalvių bei antklodžių? Siūlome platų Lietuvoje pagamintos kokybiškos patalynės asortimentą. NMF HOME patalynė gaminama iš  aukštos kokybės saugių, tarptautinius sertifikatus turinčių medžiagų bei natūralių pluoštų, tarp kurių – šilkas, avių, kupranugarių vilna, plunksnos ir t. t. Kiekvienas pirkėjas išsirinks visiškai jo poreikius ir biudžetą atitinkančią patalynę.