Vaikus auginantys tėvai savo atžaloms nori suteikti viską, kas geriausia: jie renkasi iš ekologiškų medžiagų pasiūtus drabužius, kokybišką ortopedinę avalynę, saugius žaislus, vaiko kambario interjero detales, baldus, tarp jų – ir čiužinukus. Tačiau labai dažnai pastebime, kad tėvams trūksta žinių, pagal kokius kriterijus rinktis čiužinius kūdikiams ir vaikams, kokie čiužiniai tinkamiausi, kiek jie turėtų kainuoti ir kt. Taigi, straipsnyje pasistengsime apžvelgti kuo daugiau vaikiškų čiužinių pasirinkimo aspektų.
Čiužiniai vaikams ir kūdikiams: kodėl svarbu išrinkti tinkamus?
Visų pirma renkant čiužinį reikėtų atsižvelgti į:
• vaiko amžių;
• vaiko svorį;
• vaiko fizinį pasirengimą;
• vaiko sveikatos būklę;
• gydytojo rekomendacijas, jeigu vaikas turi tam tikrų sveikatos problemų, ir kt.
Taip pat labai svarbu žinoti, kad kūdikiai ir maži vaikai nepasiskųs ir nepasakys, kad čiužinys nepatogus, todėl gali prastai miegoti, o pabudę būti prastos nuotaikos, irzlūs: tėvai net neįtars tikrosios priežasties.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad naujagimiai ir kūdikiai gali miegoti nuo 12 iki 17 valandų, ikimokyklinio amžiaus vaikai vidutiniškai miega nuo 10 iki 14 val. Vadinasi, mažyliai lovoje praleidžia 1,5–2 k. daugiau laiko nei suaugę. Vien todėl pirmi pasitaikę ir pigiausi čiužiniai vaikams netiks.
Tvirtumas ir tinkamas vaikiško čiužinio kietumas
Vaikas miegodamas auga, vystosi, formuojasi jo kaulai, stuburas, todėl svarbu, kad čiužinys suteiktų tvirtą atramą.
Vis dar vyrauja ir tam tikri stereotipai bei mitai, pavyzdžiui, kad kūdikiui arba vaikui, turinčiam stuburo problemų, reikia itin kieto čiužinio. Tačiau labai kietas čiužinys problemų neišspręs: atvirkščiai, gali tik dar labiau jas paaštrinti. Todėl reikėtų rinktis specialiai vaikams skirtus čiužinius iš vaikiškų kolekcijų. Tėvai, rinkdami čiužinius vaikams, dažnai pamiršta, kad mažieji sveria net kelis kartus mažiau už suaugusiuosius, todėl jiems užtenka plonesnių vidutinio kietumo čiužinių.
Savo ruožtu minkštas čiužinys didina uždusimo riziką. Auksinė taisyklė: vaikiški čiužiniai neturi būti nei per kieti, nei per minkšti.
Populiariausios medžiagos, iš kurių gaminami vaikiški čiužiniai
• Putų poliuretanas. Ši medžiaga – laidi orui, miegant suteikia stabilumo ir reikiamą atramą. Poliuretano čiužiniai lengvai prižiūrimi, atsprūs mikroorganizmams, todėl juose nesiveisia nei dulkių erkutės, nei pelėsis, nei kiti patogenai – vaikas apsaugomas nuo alergijų. Gaminami įvairaus tankio poliuretano čiužiniai, todėl labai svarbu į tai atkreipti dėmesį. Didesnio tankio čiužiniai paprastai būna ir sunkesni. Iš putų poliuretano, laikantis aukščiausių ES gamybos standartų, Lietuvoje pagamintas ir NMF HOME vaikiškas čiužinys „Debesėlis“. Šis vaikiškas čiužinukas yra ypač elastingas ir laidus orui, užtikrina tvirtą atramą besiformuojančiam vaiko stuburui. Čiužinio užvalkalas – trikotažinio audinio, kurio sudėtyje yra ir natūralios medvilnės, nusegamas bei skalbiamas. Čiužinuko matmenys – 70x140x8 cm.
• Lateksas. Lateksas yra vienalytė, tvirta, minkšta, higieniška ir antibakterinė medžiaga. Paprastai lateksiniai čiužiniai tarnauja bent 10 m. Bene vienintelis trūkumas – jog lateksiniai čiužiniai yra brangesni už pagamintus iš putų poliuretano ir kitų medžiagų. Tiesa, jie gali būti per minkšti kūdikiams.
• Spyruoklės (spyruokliniai čiužiniai). Šiuo metu rinkoje vyrauja „Bonell“ (tarpusavyje sujungtų spyruoklių pluošto) ir „Pocket“ (kišenėlių) spyruokliniai čiužiniai. Kišeninės spyruoklės – kokybiškesnės, ilgiau tarnauja, geriau paskirsto miegančiojo kūno svorį. Spyruokliniai čiužiniai, kurių NMF asortimente – bene daugiausia – patvarūs, ilgai tarnaujantys, nebrangūs, tačiau paprastai jie netinka mažiems vaikams. Puiki alternatyva – spyruoklinį čiužinį nupirkti paaugliui.
• Natūralūs pluoštai. Dažnai tėvams siūloma įsigyti natūralaus pluošto čiužinius, tačiau iš tiesų natūralūs pluoštai (bambukas, medvilnė, vilna, kokosas, grikių lukštai ir kt.) naudojami tik čiužinių išorėje. Pavyzdžiui, kai kuriuose vaikiškuose čiužiniuose yra papildomas vilnos sluoksnis, pasižymintis termoizoliacinėmis savybėmis. Tačiau natūralūs pluoštai nebūtinai bus ekologiški, čiužinių gamyboje dažnai naudojami toksiški klijai ir kitos medžiagos. Be to, didėja mikroorganizmų veisimosi rizika, tad sintetiniai pluoštai, sertifikuoti pagal „Oeko-Tex100“ standartą, gali būti kur kas saugesni naudoti už natūralius.
Vaikiškų čiužinių dydžiai
Pirmiausia kūdikiui ar vaikui perkame lovą ir tik po to ieškome jos matmenis atitinkančio čiužinio. Tačiau labai svarbu pagalvoti, ar lovelės/lovos bus pakankamai erdvios: miegodami mažyliai daug juda, vartosi, todėl net ir 10 cm platesnė ir ilgesnė lova gali ženkliai padidinti miego komfortą.
Trumpai aptarsime, kokio dydžio čiužiniai tinka pagal vaiko amžių:
• 90x40 cm čiužiniai dedami į kūdikių lopšiukus. Lopšyje vaikas įprastai miega iki 6 mėn. arba 1 metų.
• 120x60 cm čiužiniai yra tinkami kūdikio lovytei ir maniežui. Paprastai ant jų miega vaikai iki 3 metų.
• 140x70 cm čiužiniai gali būti naudojami nuo pat gimimo iki maždaug 6 metų, jei vaikas – neaukštas, ir ilgiau.
• 160x80 cm čiužiniai skirti paaugusiems vaikams ir paaugliams (maždaug iki 10–13 metų)
• 90x200 cm čiužiniai skirti jaunuoliui ir suaugusiajam.
Taigi, egzistuoja 5 skirtingų dydžių čiužiniai kūdikiams, vaikams ir paaugliams, tačiau rinkdamiesi turėkite omenyje, kad kokybiškas čiužinys sėkmingai gali tarnauti nuo 7 ik 10 m., todėl keisti jį kas kelerius metus – neracionalu. Optimalus pasirinkimas – gimus kūdikiui įsigyti erdvesnę 70x140 cm dydžio lovelę, kuri vėliau sėkmingai transformuojama į paaugusio vaiko lovą ir mažylis joje sėkmingai galės miegoti iki pat mokyklos.
Vėliau veikiausiai vis tiek keisite vaiko kambario baldus, tad galėsite nupirkti viengulę 90x200 cm lovą, kurioje vaikas galės miegoti iki pat pilnametystės ir ilgiau: beliks tik išrinkti naują kokybišką čiužinį.
Čiužiniai kūdikiams ir vaikiški čiužiniai: kas dar svarbu?
Laidumas orui. Labai svarbu, kad kūdikių čiužiniai būtų laidūs orui: tai gali sumažinti staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Labai dažnai ant pilvo miegantiems kūdikiams, vaikams ima trūkti oro, todėl laidus čiužinukas šią problemą eliminuos. Be to, tokie čiužiniai leidžia pasišalinti drėgmei, nesugeria kvapų, todėl užtikrinama švara bei higiena.
Čiužinio aukštis. Kūdikiams ir mažiems vaikams dėl nedidelio svorio visiškai užteks iki 10 cm storio čiužinuko. Atsispirkite pagundai pirkti storesnį čiužinį, nes kuo jis storesnis, tuo vaikui lengviau persisverti per lovytės kraštą ir iškristi.
Patalynė. Nepamirškite, kad vaikų miego kokybę lemia ne tik kokybiški čiužiniai, bet ir tinkama patalynė – antklodės, pagalvės, patalynės užvalkalai. Optimalaus aukščio pagalvė leidžia išlaikyti tinkamą padėtį miego metu ir apsaugo nuo kaklo skausmų.
Užvalkalas ir apsauginiai antčiužiniai. Labai svarbu, kad vaikiškas čiužinys būtų su nusegamu skalbiamu užvalkalu, nes neišvengiamai nakties miego metu vaikui nutiks nelaimių, vaikas ant čiužinio gali išpilti gėrimą ir t. t. Vertėtų pasirūpinti ir specialia neperšlampama, bet orui laidžia paklode arba čiužinio apsauga: tokiu būdu geriausiai apsaugosite čiužinį nuo dėmių.
Kaina. Vaikiškų čiužinių kainos – vos nuo ~15 iki 100 ir daugiau eurų. Kainą lemia gamintojas, kokybė, medžiagos, iš kurių pagamintas vaikiškas čiužinys, konstrukcija ir kt. Taigi, reikia gerai pasvarstyti, kiek laiko kūdikis ar vaikas ant čiužinio miegos ir pagal tai nuspręsti, kokią sumą verta investuoti.
Nauji ir naudoti čiužinai kūdikiams ir vaikams. Šiuo metu vaikiškus daiktus, taip pat ir lovytes su čiužiniais, populiaru pirkti iš antrų rankų – t. y. pagal skelbimus internete iš kitų vaikus auginančių tėvų. Jei medinę ar iš plokščių pagamintą lovą pirkti gana saugu, tai to paties negalima pasakyti apie čiužinius. Niekada nežinosime, kokiomis sąlygomis čiužinys buvo laikytas (pavyzdžiui, gal drėgname nešildomame sandėliuke arba garaže) ir ar jame nėra mikroorganizmų. Todėl visuomet rekomenduojama pirkti tik naujus čiužinius.