Čiužiniai: viskas, ką naudinga žinoti

Miegas yra vienas svarbiausių faktorių, lemiančių mūsų fizinę ir emocinę gerovę. Norint užtikrinti kokybišką ir ramų poilsį, labai svarbu pasirinkti tinkamą čiužinį, kuris ne tik suteiktų komfortą, bet ir palaikytų taisyklingą kūno padėtį miego metu. Čiužiniai – tai sudėtingos medžiagų sistemos, kurių pagrindinė užduotis yra padėti kūnui atsipalaiduoti ir suteikti reikiamą atramą. Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime visą svarbiausią informaciją, kurią naudinga žinoti apie čiužinius.

Čiužiniai ir svarbiausios jų užduotys

Čiužinys – tai medžiagų sistema, kurios paskirtis yra užtikrinti kokybišką poilsį ir tinkamą kūno padėtį miego metu, ypač stuburui. Kuo geriau vaikiški čiužiniai ar čiužiniai suaugusiems prisitaiko prie žmogaus svorio ir kūno linijų, atpalaiduoja raumenis bei nesukelia didesnės apkrovos sunkesnėse ar labiau išsikišusiose kūno vietose, tuo aukštesnė jų kokybė.

7 ortopedinių-anatominių zonų čiužinys ir išskirtinės jo savybės

Sunkesnėse kūno vietose (pečių, klubų srityse) čiužinio zonos yra suminkštintos būtent atraminėse kūno srityse, kurios patiria didžiausią apkrovą. Dėl jų raumenys geriau atsipalaiduoja ir neužspaudžiami nervai, todėl sumažėja pečių tirpimas, kaklo skausmai, taip pat sąnarių bei kraujotakos sutrikimai. Stuburo srityje kietesnė zona suteikia atramą. Miego metu pasiekiamas svarbiausias rezultatas – taisyklinga stuburo padėtis. Be to, atsipalaiduoja mūsų kūnas, ir svarbiausia, tolygiai pasiskirsto svoris, todėl mažiau vartomės naktį bei geriau išsimiegame.

Pagrindiniai įvairaus anatominių zonų kiekio čiužiniuose skirtumai

Naudinga žinoti, kad ortopediniai-anatominiai čiužiniai turi 3, 5, 7 ar daugiau anatominių zonų. Įvairaus anatominių zonų kiekio čiužiniai pasižymi skirtingomis savybėmis.

  • 3 zonų čiužiniai, tikrąja to žodžio prasme, nėra tikri ortopediniai-anatominiai čiužiniai. Nors ties dubeniu yra paminkštinta (kartais ir sukietinta) zona, tačiau to nepakanka, kad čiužinys tinkamai prisitaikytų prie raumenų ir užtikrintų taisyklingą stuburo padėtį.
  • 5 zonų čiužiniai yra skirti žmonėms, kurių ūgis siekia 170–185 cm (dvi minkštesnės ir trys kietesnės zonos). Tačiau mažesnio ūgio žmonių dubuo dažnai nepataiko į minkštąsias zonas, o tai gali pabloginti poilsio ir miego kokybę.
  • 7 zonų čiužiniai – puikus pasirinkimas žmonėms, kurių ūgis yra nuo 150 iki 220 cm. Optimalus ortopedinis-anatominis čiužinys tinka beveik visiems žmonėms, nes labai retai pasitaiko atvejų, kai žmogus nepataiko į atitinkamas zonas.

Žmogaus svorio įtaka čiužinio pasirinkimui

Renkantis čiužinį, naudinga žinoti, kad skirtingo svorio žmonėms tinka skirtingo kietumo čiužiniai, taip pat ir antčiužiniai.

  • Svoris yra iki 60 kg. Rekomenduojama rinktis labai minkštą ortopedinį-anatominį čiužinį, kad kūnas pečių ir dubens zonose galėtų giliau įsileisti į čiužinį.
  • Svoris 60–90 kg. Rekomenduojama rinktis minkštus ortopedinius-anatominius čiužinius. Tiems, kurie dažniau miega ant nugaros, galima rinktis vidutinio kietumo čiužinius.
  • Svoris 90–110 kg. Siūloma rinktis vidutinio kietumo ortopedinius-anatominius čiužinius.
  • Svoris virš 110 kg. Reikėtų kietesnio ortopedinio-anatominio čiužinio, tačiau jis neturėtų būti pernelyg kietas, kadangi tokiu atveju jis jau nebus ortopedinis-anatominis.

Pagrindinės medžiagos, iš kurių gaminami šiuolaikiniai čiužiniai

SPYRUOKLĖS

Spyruoklės yra gaminamos iš metalo, plastiko, poliuretano. Žemiau apžvelgiame spyruoklių tipus ir jų privalumus bei trūkumus.

BONELL spyruoklių blokas (spyruoklės yra sujungtos metaline gyvatėle tarpusavyje)

Privalumai: vėsus čiužinys

Trūkumai: jei minkštas blokas, tada miegame tarsi didelėje duobėje, kaip hamake; persiduoda judesiai per visą čiužinio perimetrą, nes spyruoklės yra sujungtos; skleidžia garsus; pats neteisingiausias anatomiškai čiužinių tipas; kaupiasi dulkės, todėl netinkamas alergiškiems žmonėms.

POCKET spyruoklių blokas (spyruoklės medžiaginiuose maišeliuose (~240 spyruoklių kvadrate)).

Skiriama MULTIPOCKET (300–600 spyruoklių kvadrate) ir MICROPOCKET (600 ir daugiau spyruoklių kvadrate). MULTIPOCKET ir MICROPOCKET rekomenduojama žmonėms, kurių svorio kategorija prasideda nuo 110 kg.

Privalumai: vėsus čiužinys; neblogai prima kūną ir prisitaiko prie jo dėl spyruoklių nepriklausomybės.

Trūkumai: kaupiasi dulkės, todėl netinkamas alergiškiems žmonėms; jei norisi jame anatominių zonų ir naujų technologijų, čiužinio kaina žymiai pabrangsta; sunkus čiužinys.

POLIURETANAS

Poliuretano medžiagos rūšių yra labai daug ir visos jos pasižymi įvairiomis savybėmis. Progresas tobulinant šią medžiagą leidžia pasiekti aukštą gaminių kokybę ir sukurti įdomias kombinacijas. Žemiau apžvelgiame pagrindines poliuretano rūšis bei jų savybes.

PAPRASTASIS POLIURETANAS

R (paprastasis) poliuretanas – tai pati paprasčiausia poliuretano rūšis.

Ji naudojama čiužiniuose, sofose, sėdynėse, pamušaluose. Dažniausiai naudojami tankiai yra 20 kg/m3–30 kg/m3. 20 kg/m3 tankis naudojamas mažiausiose apkrovų vietose, 25 kg/m3 – beveik visur, o 30 kg/m3 jau geresniuose balduose ir ten, kur reikia didesnio patikimumo. 25 kg/m3 tankis paprasto poliuretano tarnauja iki penkerių metų, o 30 kg/m3–32 kg/m3 tankio poliuretanas – apie 7 metus ir daugiau.

Privalumai: gan stabilus ir antibakterinis

Trūkumai: mažas elastingumas; minimalus oro pralaidumas (netinkamas gausiai prakaituojantiems žmonėms).

Minimalus šio poliuretano tankis naudojamas čiužiniuose yra 32 kg/m3.

RE POLIURETANAS – tai maltas, kietas poliuretanas iš likučių ir klijuojamas poliuretanu.

Dažniausiai naudojamas ten, kur reikia atlaikyti labai dideles apkrovas.

Privalumai: atlaiko dideles apkrovas ir yra antibakterinis.

Trūkumai: mažas elastingumas; labai kietas; naudojamas sukietinimui; nepraleidžia oro, todėl yra šiltas ir netinka gausiai prakaituojantiems žmonėms.

Minimalus šio poliuretano tankis naudojamas čiužiniuose yra 40 kg/m3, bet paprastai būna nuo 50 kg/m3–80 kg/m3.

HR POLIURETANAS SKALDYTOS STRUKTŪROS (aukšto elastingumo)

Privalumai: laidus orui; pakankamai elastingas, todėl yra komfortiškas; tinka labai alergiškiems žmonėms.

Trūkumai: neilgas tarnavimo laikas, todėl reikia didesnio tankio, o tai lemia didesnę čiužinio kainą.

HR POLIURETANAS NESKALDYTOS STRUKTŪROS (aukšto elastingumo)

HR poliuretanas – tai poliuretanas, kuris, pagal savo savybes, yra arčiausiai latekso. HR poliuretanas yra labai elastingas, tačiau, skirtingai nei lateksas, kelis kartus geriau praleidžia orą. Gamybos procesas papildytas keliomis cheminėmis medžiagomis, o, preso pagalba, suardomi oro burbuliukai. Tokiu būdu poliuretanas tampa elastingesnis, geriau praleidžia orą, bet yra trumpaamžiškesnis. Kad būtų išlaikytas toks pats ilgaamžiškumas kaip paprasto poliuretano, reikia naudoti didesni tankį. Paprasto atitikmuo būtų 30 kg/m3, o HR – 40 kg/m3. Čiužiniuose HR dažniausiai naudojamas 40 kg/m3 ir aukštesnio tankio. 35 kg/m3–38 kg/m3 tankio poliuretanas HR čiužiniuose tarnauja 1–4 metus, priklausomai nuo aplinkybių.

Privalumai: ilgaamžis, patikimas; laidus orui; komfortiškas; tinka labai alergiškiems žmonėms.

HRC POLIURETANAS

Tankus HRC poliuretanas pagal atsparumą prilygsta žymiai didesnį tankį turinčiam HR poliuretanui. Pavyzdžiui, 40 kg/m3 HRC poliuretano tankis savo savybėmis atitinka 80 kg/m3 HR poliuretano tankį.

Privalumai: mažesnis čiužinio svoris (lengvesnė priežiūra); mažesnis atvirų porų tankis lemia geresnį oro pralaidumą, drėgmės išgarinimą. Ilgaamžiškas; didelis elastingumas, todėl galimas aukščiausias komforto lygis; tinkamas alergiškiems žmonėms.

VISKOELASTINIS POLIURETANAS (lėto atsistatymo poliuretanas su dideliu inercijos sugėrimo koeficientu)

Viskoelastinio poliuretano sudėtyje yra daugiau vandens, todėl jis jautrus temperatūrai (kai šalta yra kietas, kai šilta – minkštas), optimali darbinė temperatūra – 26 laipsniai Celsijaus. Speciali gamybos technologija suteikia šiai medžiagai unikalią savybę – iš lėto reaguoti į svorį ir priimti naujas formas, sugerti didelę dalį inercinės energijos. Tai – šilta medžiaga, todėl ją reikėtų atsargiai rinktis tiems, kurie turi problemų su širdimi ar padidėjusiu prakaitavimu. Viskoelastinis poliuretanas gerai prisitaiko prie vidutinio ir smulkaus sudėjimo žmonių. Vyresnio amžiaus asmenys vertina šio tipo čiužinius dėl šilumos, o stambesni – dėl stabilumo. Lėtas atsistatymas yra šios medžiagos išskirtinis bruožas, tačiau tai gali būti ir nedidelis trūkumas, nes, keičiant miego padėtį, reikia įdėti daugiau pastangų.

Privalumai: minimalus judesių persidavimas; elastingas, užtikrina aukštą komforto lygį; tinka labai alergiškiems žmonėms.

Trūkumai: bet koks judesys reikalauja pastangų dėl lėto medžiagos atsistatymo; didelis tankis ir suspaudimas beveik sustabdo oro cirkuliaciją, todėl čiužinys sulaiko šilumą, netinkamas gausiai prakaituojantiems žmonėms; sunkus čiužinys.

LATEKSAS – tai gumos gaminys su specifine technologija.

Turi du gamybos būdus – Talalay ir Dunlop (šiuo metu jų kokybė beveik identiška). Natūralus ir sintetinis lateksas skiriasi tuo, kad natūralus yra gaminamas iš natūralaus kaučiuko, o sintetinis – iš sintetinio kaučiuko. Sintetinis lateksas mažiau elastingas, bet ilgaamžiškesnis. Natūralus lateksas yra minkštas, labai elastingas, bet jautrus drėgmei, tiesioginiams saulės spinduliams, temperatūrai. Dažniausiai tarpusavyje jie yra maišomi, kad būtų išgautos optimalios savybės. Populiariausias lateksas – 10–25 % natūralaus latekso ir likę % sintetinio.

Privalumai: labai elastingas, užtikriną aukštą komforto lygį.

Trūkumai: turi specifinį „pieno-gumos“ kvapą, kuris gali erzinti kai kuriuos pirkėjus; didelis tankis ir nemažas suspaudimas beveik sustabdo oro cirkuliaciją, todėl čiužinys sulaiko šilumą ir netinka gausiai prakaituojantiems žmonėms; sunkus čiužinys; keli iš tūkstančio žmonių pasitaiko alergiški lateksui, todėl toks čiužinys gali sukelti alergiją.

NMF HOME asortimente – aukštos kokybės, Lietuvoje pagaminti čiužiniai

Ieškančius aukštos kokybės, patvarių ir funkcionalių čiužinių vaikams ir suaugusiems, kviečiame apsilankyti NMF HOME internetinėje parduotuvėje www.nmfhome.lt, kurioje rasite platų čiužinių, antčiužinių ir kt. miegamojo tekstilės gaminių pasirinkimą, atitinkantį kiekvieno poreikius. Mūsų rankų darbo aukštos kokybės čiužiniai yra pelnę apdovanojimų įvairiose tarptautinėse parodose ir pamėgti ne tik Lietuvos, bet ir Skandinavijos bei Vakarų Europos gyventojų.

NMF HOME gaminiai – mūsų pačių Lietuvoje pagaminti, naujausias mados tendencijas atitinkantys čiužiniai, baldai, patalynė ir kitos interjero detalės už patrauklią kainą!