Skirtingų tipų šviestuvai ir jų panaudojimo bei derinimo interjere galimybės

Skirtingų tipų šviestuvai ir jų panaudojimo bei derinimo interjere galimybės

Kuriant interjero dizainą dažnai vis dar nepelnytai nuvertinama tinkamo apšvietimo svarba. Daugiausia susitelkiama į interjere vyraujančias spalvas, apstatymą, sienų ir grindų dangas. Tačiau, pasak interjero dizainerės Shelley Little, dėl blogo apšvietimo net ir pats prabangiausias kambarys atrodys nykiai. 

Dažnai žmonės galvoja, kad puikiai tiks bet kokie prie lubų tvirtinami šviestuvai. Atvirkščiai – geras apšvietimas montuojamas visuose patalpos lygiuose – nuo lubų iki pat grindų. Sluoksniuojant apšvietimą, kartu atgyja ir interjeras, paryškinamos detalės. 

Tačiau labai svarbu išsirinkti ne tik stilingus, bet ir funkcionalius šviestuvus. Šviestuvai gali paveikti mūsų nuotaiką, emocijas, galiausiai, net ir savijautą. Tinkamo apšvietimo svarbą suprantame tik atėjus tamsioms ir niūrioms vėlyvo rudens bei žiemos dienoms. 

Net ir nedideli pokyčiai įsigijus vos vieną ar kelis tinkamus šviestuvus gali padėti tapti produktyvesniems. Be to, interneto platybėse galima rasti daugybę patarimų, kaip sukurti tinkamą apšvietimą patiems, be specialistų pagalbos. Prie to prisideda ir NMF HOME, siūlanti išskirtinius šviestuvus ir jų kolekcijas. Kartais neprireikia net ir kardinalių pokyčių – užtenka įsigyti vieną ar kelis naujus šviestuvus.

Taigi, straipsnyje aptarsime: 

1. Kas svarbu projektuojant apšvietimą.

2. Apšvietimo tipus – bendrąjį, funkcinį ir dekoratyvųjį.

3. Populiariausius šviestuvus: pakabinamus, įvairių kitų tipų lubinius, sieninius, stalinius ir pastatomus.

4. Kodėl verta rinktis Lietuvoje pagamintus NMF HOME šviestuvus.

Apšvietimo projektavimas: kurie veiksniai svarbiausi?

patalpų dydis, erdvė;

gyventojų amžius ir pomėgiai;

lubų aukštis ir forma;

sienų ir baldų spalva;

esama elektros įranga ir šviestuvai;

svarbiausi interjero akcentai, kuriuos norima išryškinti apšvietimu (pavyzdžiui, įvairūs meno kūriniai, nišos sienoje ir pan.);

pagrindinės judėjimo konkrečioje patalpoje kryptys;

natūrali dienos šviesa patalpoje;

paviršių ypatumai (matiniai, blizgūs ir kt.);

ekonominiai aspektai – energijos vartojimo efektyvumas;

apšvietimo lygiai;

įvairūs psichologiniai, fiziologiniai veiksniai ir t. t. 

3 skirtingi apšvietimo tipai

Daugelis interjero dizainerių, projektuojančių namų apšvietimą, omenyje visuomet turi 3 pagrindines apšvietimo kategorijas:

1. Bendrasis (foninis) apšvietimas

Bendrasis (foninis, aplinkos) apšvietimas tolygiai apšviečia visą erdvę. Foninio apšvietimo visiškai pakanka tam, kad galėtumėte judėti po patalpą, atlikti įvairius darbus (pavyzdžiui, apsitvarkyti) ir pan.

2. Funkcinis (tikslinis) apšvietimas

Funkcinis apšvietimas įrengiamas tose erdvėse, kuriose reikia geresnio apšvietimo ir kur atliekamos specifinės veiklos, pavyzdžiui, gaminamas maistas, skaitoma, dirbama kompiuteriu ar rašoma, piešiama, siuvama, mezgama, atliekamos grožio procedūros ir t. t. Kuriant tikslinį apšvietimą svarbu atkreipti dėmesį į jo intensyvumą ir atspalvį. Pavyzdžiui, vonioje ar miegamajame prie kosmetinio staliuko, kur įprastai atliekamas makiažas, reikėtų paieškoti kuo artimesnio natūraliam apšvietimo, kuris neiškraipytų spalvų. Ta pati tendencija galioja ir virtuvėje gaminant. Geriausia, jei apšvietimas būtų reguliuojamas. 

3. Dekoratyvusis apšvietimas 

Dekoratyvusis apšvietimas skirtas pabrėžti interjero unikalumą ir grožį. Papildomai gali būti apšviečiami ypatingi interjero dekoro elementai (paveikslai, nuotraukos, meno kūriniai), taip pat sieninės nišos, lentynėlės, tam tikri baldai, pavyzdžiui, indauja ir kt. Dekoratyviajam apšvietimui sukurti tinka net ir itin smulkios lemputės. 

Pakabinami šviestuvai: kur naudoti? 

Pakabinami šviestuvai yra vieni populiariausių, pasirenkami tiek svetainei, tiek valgomajam ar virtuvei (čia jie paprastai kabinami virš virtuvinės salelės). Tinkamai pritaikyti ir priderinti prie interjero pakabinami šviestuvai gali tikti ir prieškambaryje ar laiptinėje. 

Dažniausiai pakabinami šviestuvai turi trumpesnį ar ilgesnį laidą, kartais laidai būna reguliuojamo ilgio. Bet geriausiai tokio tipo šviestuvai tiks namuose su aukštomis lubomis, nes jei patalpos aukštis – 2,2–2,5 m, prireiks trumpinti laidą ir šviestuvas tiesiog negražiai atrodys. 

Kaip derinti pakabinamus šviestuvus? 

Priklausomai nuo šviestuvo dydžio, galima kabinti vieną didesnį ar kelis smulkesnius šviestuvus. NMF HOME gamina įvairių dydžių pakabinamus šviestuvus. 

Atkreipkite dėmesį ir į šviestuvo gaubtą: 

Jei šviestuvo gaubtas skaidrus, šviesa geriau išskaidoma ir sklinda didesniu atstumu. 

Pakabinami šviestuvai matiniu nepermatomu gaubtu apšviečia vieną siauresnį plotą, todėl tokiu atveju dažniau kabinami keli šviestuvai. 

Tačiau galima rinktis ir tarpinį variantą. Mūsų šviestuvas „Vita“ dekoruotas vertikaliomis linijomis, kurios šiek tiek sumažina šviesos srautą, todėl sukuriama jauki ir itin maloni atmosfera. 

Dalinai permatomi, ažūriniai ar pinti šviestuvai gali sukurti šviesos žaismą, šešėlius, tad rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į šviestuvo gaubto tipą. 

Kitų tipų lubiniai šviestuvai

Prie lubų tvirtinami šviestuvai

Jų privalumai:

Universalumas. 

Apšviečiamas didesnis plotas: lubiniai šviestuvai apšviečia didesnę erdvę, negu pakabinami. 

Tinka ten, kur lubos žemos.

Įmontuojami šviestuvai 

Įmontuojami šviestuvai bene plačiausiai pasirenkami įrengiant gipso kartono arba įtempiamas lubas. Tiesa, šviestuvus reikėtų būti pasirinkus iš anksto: pagal numatytas vietas šviestuvams montuojantys lubas meistrai paliks/suformuos ertmes laidams. 

Įmontuojami šviestuvai labai tinka prieškambariuose, laiptinėse: čia jų funkcija – labiau ne papuošti, bet kokybiškai apšviesti erdvę, todėl šviestuvai gali būti nematomi. 

Sieniniai šviestuvai – mažiau universalūs

Sieniniai šviestuvai padės sukurti tikslinį (funkcinį) arba dekoratyvųjį apšvietimą. Jų panaudojimo būdai:

Miegamajame. Labai dažnai sieniniai šviestuvai pasirenkami vietoje tradicinių pastatomų šviestuvų, ypač turint nedideles naktines spinteles.  

Vonios kambaryje. Šviestuvai sumontuojami abiejose veidrodžio pusėse vonios kambaryje. Iš šono sklindanti šviesa garantuoja tikslumą ir preciziškumą atliekant kasdienes grožio procedūras. 

Laiptų aukštelėse. Dažniausiai pasirenkami šviestuvai, kurių šviesos srautas nukreipiamas į viršų: taip gana tolygiai apšviečiama siena. 

Staliniai šviestuvai padės sukurti funkcinį apšvietimą

Staliniai šviestuvai skirti mėgstantiems lovos skaityniams, norintiems apšviesti darbo stalą ir kt. Kitaip tariant, jie padeda sukurti tikslinį apšvietimą. 

Pagrindinės stalinių šviestuvų savybės: 

turi tvirtą pagrindą, yra stabilūs;

paprastai skirti statyti ant baldų (spintelių, komodų);

turi laidus, todėl reikėtų statyti ten, kur netoliese yra elektros lizdas. 

Labai svarbu pasirinkti prie interjero derantį stalinį šviestuvą. Jeigu namuose vyrauja modernus interjeras, galima paieškoti įdomesnių formų ar iš netradicinių medžiagų pagamintų šviestuvų. 

Pastatomi šviestuvai (toršerai) – jaukiam interjerui

Vieni populiariausių kuriant pasirinkto stiliaus interjerą – pastatomi šviestuvai (toršerai). Nors gaminama toršerų, padedančių sukurti bendrąjį apšvietimą, tačiau vis tik dažniausiai šio tipo šviestuvai sukuria dekoratyvųjį apšvietimą.

Dažniausiai jie statomi svetainėje greta minkštųjų baldų ar atskirai įrengtame skaitymo kampelyje prie fotelio ir suoliuko kojoms. Tiesa, šiandien pastatomi šviestuvai panaudojami ir kur kas kūrybiškiau: jie puošia miegamuosius, prieškambarius ar erdvę tarp prieškambario ir svetainės. 

Toršerai dažniausiai statomi svetainės viduryje, todėl gali nepavykti apsieiti be ilgintuvų, gerokai darkančių interjerą, nebent dar projektuojant elektros instaliaciją grindyse buvo įrengti elektros lizdai.

NMF HOME modernūs šviestuvai: kodėl verta juos pasirinkti? 

Kviečiame pasidairyti po nuolat atnaujinamą NMF HOME modernių šviestuvų asortimentą. 

Mūsų šviestuvai – draugiški aplinkai ir ilgai tarnaujantys. Siekiame, kad visi gaminami šviestuvai tarnautų kuo ilgiau, o jų gamybai, jei tik įmanoma, pasirenkame tvarias, perdirbamas medžiagas.

Šviestuvus kuria specialistų komanda, tad visi gaminiai – saugūs ir patikimi. Bendradarbiaujame su švedų dizaineriais. 

Paprastas montavimas. Visus NMF HOME šviestuvus paprasta sumontuoti net ir ne profesionalams. Tam nereikia jokių specialių įgūdžių. 

Ženklinimas ir sertifikatai. Visi mūsų produktai yra pirmiausia surenkami, išbandomi ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje. Ant kiekvieno šviestuvo pakuotės rasite tarptautinį ženklelį CE, užtikrinantį šviestuvų atitiktį ES nustatytoms teisės normoms bei saugumą naudojant. Taip pat šviestuvai sertifikuoti ir ISO sertifikatais. 

Apibendrinant, pasirinkę šviestuvus iš NMF HOME kolekcijų, lengvai sukursite stilingą, funkcionalų ir jūsų poreikius visiškai atitinkantį apšvietimą.