Kokybiškos pagalvės visaverčiam miegui: kaip išsirinkti?

Kokybiškos pagalvės visaverčiam miegui: kaip išsirinkti?

Labai dažnai žmonės kokybišką nakties miegą sieja su geru čiužiniu, tačiau pamiršta, kad, kalbant apie miego kokybę, pagalvės yra ne mažiau svarbios negu čiužiniai. O jos ir kainuoja bent keliolika kartų mažiau, tad metų metais kankintis ant nepatogios subliūškusios pagalvės tikrai neverta. 

Jeigu jau pradėjote dairytis naujos pagalvės, tikriausiai pastebėjote, kad jų pasiūla internete – ypač didelė ir rinktis tikrai yra iš ko. Taigi, kodėl nereikėtų rinktis atmestinai, kuri pagalvė tiktų labiausiai ir ką dar svarbu žinoti? 

Kodėl svarbu pagalves rinktis atidžiai?

Kokybiška pagalvė svarbi norint kasnakt gerai išsimiegoti, pabusti nejaučiant skausmo ir viso kūno sąstingio atsikėlus iš lovos. Taigi šiuo atveju pagalvės vaidmuo – palaikyti tinkamą kūno padėtį miegant. Kūnas turėtų būti tiesus. Tinkamiausia miego poza – išsitiesus, gulint ant nugaros: taip iki minimumo sumažiname nugarai tenkančią apkrovą. Tačiau ši poza ne visiems patogi. 

Svarbu, kad pagalvė suformuotų tinkamą atramą kaklui ir pečiams. Jei pagalvė netinkamos formos, per kieta arba kaip tik – per minkšta, pradės skaudėti kaklą, pečius ir nugarą. Taigi, tinkama pagalvė – prilaikanti viršutinę kūno dalį. Sunku patikėti, bet netinkama pagalvė taip pat gali tapti nemigos priežastimi.

Pagalvės: kaip dažnai jas reikia keisti?

Nėra vienodos taisyklės, nurodančios, kad pagalvę reikia keisti po 1 ar po 5 metų. Tik tiek, kad vidutiniškai naujos pagalvės reikėtų pasidairyti senąją panaudojus 1,5–2 m. Jei pagalve naudojatės 5 ar 6 metus, tiesiog neišsimiegate taip kokybiškai, kaip galėtumėte, ir kūnui nesukuriama reikiama atrama. 

Daugelis pagalvos: „Vos keleri metai naudojimo, ir su pagalve jau tenka atsisveikinti.“ Tačiau prisiminkite, kad pagalvė tarnauja vidutiniškai po 7–8 val. per parą, o per metus susidaro gana solidus valandų skaičius – apie 2700. 

Pagalvės tarnavimo laiką dažnai lemia užpildas ir kaina/kokybė:

Memory foam užpildo pagalvės tarnauja maždaug apie 3 m. 

Ilgiau tarnaus natūralių pluoštų, o ne sintetinės pagalvės, tačiau dažnai sintetinio pluošto pagalvės – optimalus variantas pagal kainą ir kokybę. 

Ilgesnio tarnavimo laiko galite tikėtis įsigiję kokybiškesnę (dažniausiai ir brangesnę) pagalvę (tiesa, kartais kaina nėra lemiamas veiksnys ir nebūtinai garantuoja, kad brangesnis gaminys bus kokybiškas). Tačiau tik kokybiškos pagalvės bus pakankamai patogios, suteiks reikiamą atramą ir tarnaus pakankamai ilgai. 

Kokie „simptomai“ rodo, kad pagalvę jau laikas keisti? Kas vakarą prieš eidami miegoti pagalvę purtote, gniaužote, kad ji atgautų prarastą formą arba miegodami sulenkiate ją perpus, nes kitaip nepatogu.

Paprasti testai, parodantys, ar jūsų pagalvė dar tinkama naudoti:

1. Nuimkite užvalkalą ir apžiūrėkite pagalvę. Ją reikia keisti, jei: 

ant audinio matyti prakaito dėmių;

audinys sudilęs ar įplyšęs;

pagalvė skleidžia kvapą.

Nepamirškite, kad pagalvėse kaupiasi negyvos odos ląstelės, grybeliai, pelėsis, dulkių erkutės. Šie mikroorganizmai gali pabloginti miego kokybę, sukelti kvėpavimo takų problemas ir tapti alergijų priežastimi. 

2. Sulenkite pagalvę per pusę. Jei ji nesugrįžta į pradinę formą, metas pagalvę keisti. Jei pagalvė – natūralaus užpildo, tiesiog padėkite ją ant riešo: jei ji ir liko suglebusi, pakibusi, metas ieškoti naujos. 

Kokybiškos pagalvės pasirinkimo kriterijai: užpildas, audiniai, dydis ir forma

1. Pagalvių užpildai

Pagalvių užpildų variantų yra daugybė įvairių. Nėra vieno kurio nors geriausio – visi jie, priklausomai nuo pirkėjų lūkesčių ir pageidavimų, turi ir privalumų, ir trūkumų. Kai jau išsirinksite tinkamą užpildą, ieškokite pagalvės už sumą, kurią galite skirti šiam pirkiniui.

Aptarsime šiuo metu populiariausius pagalvių užpildus:

Sintetiniai užpildai. Populiariausias – silikonizuotas poliesterio pluoštas (holowfiber) arba pluošto kamuoliukai (comforel)*, kuriems prioritetą teikia ir NMF HOME. Sintetinių užpildų pagalvės ilgai tarnauja, nesubliūkšta, nepraranda formos, puikiai prisitaiko prie kūno linijų, jas galima skalbti, todėl užtikrinama maksimali švara ir higiena. Poliesterio užpildo pagalvės – minkštos arba vidutinio kietumo. Beje, verta paminėti, kad silikonizuoto poliesterio pagalvės greitai atgauna formą. 

Plunksnos ir Pūkai. Pūkų ir plunksnų pagalvės – labai minkštos, purios. Užpildas gaminamas iš natūralių žąsų arba ančių pūkų. Dažnai galvojama, kad natūralus vandens paukščių pūkų užpildas sukelia alergijas, tačiau iš tiesų alerginės reakcijos kyla dėl nepakankamai išvalytos žaliavos. Pagalvės su šiuo natūraliu užpildu – gana brangios, jas sudėtinga prižiūrėti – galima valyti tik sausuoju būdu, todėl jas renkasi vis mažiau žmonių. 

Viskoelastinis (memory) porolonas. Viskoelastinės pagalvės prisitaiko prie kūno formų, ypač ilgai tarnauja, tinka alergiškiems žmonėms. Memory medžiaga reaguoja į kūno šilumą, padeda tolygiau paskirstyti svorį. Viskoelastinės pagalvės puikiai tinka kaklo skausmų kamuojamiems žmonėms, tačiau gali netikti kenčiantiems dėl gausaus prakaitavimo. Galima skalbti tik šio tipo pagalvių užvalkalus, bet pačių pagalvių – ne. 

Lateksas. Lateksto užpildo pagalvės – tvirtesnės už pūkines, tačiau vis tiek patogios, puikiai išlaiko formą, tad netiks mėgstantiems pagalves suformuoti pagal savo poreikius. Lateksinės pagalvės dažnai būna specialios formos, papildomai prilaikančios galvą ir kaklą. 

Šios žaliavos žemiau nėra visai tiesiogiai užpildas, ši medžiaga naudojama daigstalui pagaminti, tačiau galutinai pagalvė vistiek užpildoma poliesterio burbuliukais.

Vilna. Pagalvės su vilnos užpildu yra antialerginės, atsparios pelėsiui ir dulkių erkutėms. Jos puikiai tinka sąnarių skausmų, reumato kamuojamiems žmonėms, sugeria prakaitą, žiemą palaiko šilumą, o vasarą neleidžia perkaisti. Tačiau kaip užpildas vilna nėra tinkamiausias pasirinkimas, nes pagalvė greitai praranda formą.

Medvilnė. Daugeliu atžvilgių pagalvės su medvilnės užpildu yra labai panašios į vilnos užpildo bei ganėtinai tvirtos, kiek standžios, kietokos. Jos puikiai tinka nuo alergijų kenčiantiems, cheminėms medžiagoms jautriems žmonėms. 

Atminkite, kad dar svarbus ir užpildo svoris. Sintetinių ir pūkų užpildų pagalvės yra lengvesnės, o su memory putų ir latekso užpildais – sunkesnės. Jei mėgstate pagalvę formuoti, kilnoti, geriau rinktis mažiau sveriančią. 

2. Pagalvės užvalkalų audiniai

Beje, atkreipkite dėmesį, kad pagalvė turėtų papildomą nusegamą skalbiamą užvalkalą: tai pailgins jos tarnavimo laiką. Geriausiai tiks iš natūralių, laidžių orui audinių pagaminti pagalvių užvalkalai. Užvalkalai apsaugo užpildą nuo dėmių ir prakaito, o patalynė papuošia, suteikia dekoratyvumo, nors viena iš jos funkcijų – taip pat užtikrinti higieną. Dėl šios priežasties dekoratyvinės pagalvės netiks poilsiui: prieš miegą jas, kaip ir lovatiesę, visuomet rekomenduojama nuimti. 

3. Pagalvės dydis ir storis

Standartinio dydžio – 50 x 70 cm – pagalvės kai kuriems tinka idealiai, kai kuriems yra šiek tiek per didelės, tad galite ieškoti ir mažesnės. Kai jau išsirinksite pagalvę, labai svarbu naudoti tinkamo dydžio užvalkalus. Pagalvės tarnavimo laiką sutrumpins tiek per maži, tiek per dideli užvalkalai. 

Dar svarbu atkreipti dėmesį į pagalvės storį: ji turi būti vidutinio storio, kad galva, kaklas ir pečiai atsidurtų vienoje tiesėje. 

4. Pagavės forma

Pagalvės gali būti ir specialios formos, primenančios bangelę: tokio tipo pagalvės suteikia papildomą atramą galvai ir kaklui bei daugiau stabilumo. Kokybiškos ortopedinės pagalvės gali sumažinti kaklo ir nugaros skausmus, o specialiai suformuotos – sumažinti tam tikruose taškuose kūnui tenkantį slėgį, suteikti daugiau stabilumo, tvirtesnę atramą. Tačiau tokio tipo pagalves turite įsigyti iš patikimų pardavėjų, antraip išskirtinė pagalvės forma tebus rinkodaros triukas. 

Atsiminkite: kaip ir čiužiniai, pagalvės yra greitai atsiperkanti investicija į kokybišką jūsų miegą, nes išsimiegoję esate sveiki, laimingi ir darbingi.