Kaip išsirinkti patalynę? Patarimai ir naujovės 2021 m.

Kaip išsirinkti patalynę? Patarimai ir naujovės 2021 m.

Geram miegui neužtenka vien patvarios lovos ir kokybiško čiužinio. Labai svarbus ir trečiasis komponentas – arčiausiai mūsų kūno esanti patalynė: tiek antklodės su pagalvėmis, tiek ir jų užvalkalai. 

Patalynės savybes ir privalumus įvertiname prieš užmigdami ir vos pabudę tiek vėsesniais žiemos, tiek ir karštos vasaros rytais ir vakarais. Pasirinkę kokybišką patalynę, apdovanosime save ir savo brangiausius žmones maksimaliu komfortu. 

Taigi, į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis patalynę?

Kokio tipo antklodes ir pagalves rinktis bei kas lemia pasirinkimą?

Pagal dydį antklodės skirstomos į:

viengules (135 x 200 cm; 140 x 200 cm; 160 x 200 cm);

dvigules (200 x 200 cm; 200 x 220 cm);

vaikiškas (skirtas kūdikiams, mažiems vaikams: 90 x 135 cm ir 100 x 135 cm; vyresniems vaikams, paaugliams paprastai perkamos viengulės 100 x 140 cm, 110 x 140 cm dydžio antklodės).

Renkantis antklodes visų pirma svarbu atsižvelgti į jų dydį, asmeninius miegojimo ypatumus. Pavyzdžiui, jei miegate dviese, tai ar po viena dvigule antklode, ar po dviem atskiromis?

Vilnos ir vilnos užpildo patalynė

Privalumai: 

vilna – natūralus pluoštas, puikiai izoliuojantis, gerai praleidžiantis šilumą ir sugeriantis drėgmę;

vilnones antklodes galima naudoti ir be užvalkalų: manoma, kad vilna stimuliuoja kraujotaką. Be to, vilnos pluošto patalynė labai tinka sąnarių skausmų, reumato kamuojamiems žmonėms;

vilnos įvairovė: galima rinktis ne tik avių, bet ir merinosų, alpakų ar net kupranugarių vilnos antklodes. Merinosų vilna  labai švelni, jauki, nesukelia alergijų, todėl puikiai tinka kūdikiams, vaikams. Alpakų vilnos patalynė yra lengvesnės nei avių, pasižymi puikiomis termoreguliacinėmis savybėmis, yra švelni, antialerginė, atrodo labai prabangiai, nes šiek tiek blizga, nesiglamžo ir nesivelia. Kupranugarių vilnos antklodė saugo nuo perkaitimo, gerai sugeria prakaitą, turi daug lanolino.

Trūkumai: 

vilnonės antklodės sunkios ir daugeliui per šiltos. Dėl šios priežasties patariama rinktis vilnos užpildo antklodes. Jos būna plonos vasarinės (apie 250 g vilnos į kv. m), universalios (apie 450 g vilnos į kv. m) ir žieminės (apie 600 g vilnos į kv. m). Patogiausia įsigyti universalią antklodę;

vilnonės pagalvė gana greitai praranda formą, subliūkšta. 

Pūkinė (pūkų-plunksnų) patalynė

Privalumai: 

pūkinės antklodės, kurių užpildas – paukščių plunksnos ir pūkai, puikiai sugeria drėgmę ir išlaiko šilumą, yra labai minkštos; 

pūkinės pagalvės – taip pat labai minkštos, purios, jaukios.

Trūkumai: 

pūkinės patalynės nerekomenduojama rinktis gyvenantiems drėgnuose ir labai šiltuose namuose, nes natūraliuose pluoštuose gali veistis mikroorganizmai;

kur kas sunkiau užtikrinti tokios patalynės higieną: pūkinių antklodžių įprastai negalima skalbti, todėl tenka jas valyti valyklose sausuoju būdu, dažnai purtyti, vėdinti lauke. Tad nenorintiems patirti papildomų rūpesčių ir išlaidų geriau rinktis kitų tipų patalynę;

didesnė nei kitų tipų patalynės kaina.

Medvilninė patalynė

Privalumai: 

medvilnės pluoštas gerai sugeria drėgmę, yra atsparus elektrinimuisi, laidus orui, tvirtas, nesukelia alergijų ir ilgai tarnauja. 

Trūkumai:

medvilninės antklodės nėra labai šiltos;

pasižymi didesniu kietumu, standumu, todėl prasčiau priglunda prie kūno.

Sintetinių pluoštų patalynė

Anksčiau gaminamos sintetinės antklodės nebuvo labai šiltos, dažnai miegantieji po jomis prakaituodavo. Tačiau atlikus ilgalaikius tyrimus ir pluoštus nuolat tobulinant gamintojams pavyko sukurti aukščiausią komfortą teikiančius užpildus.  Ypač aukštos kokybės NMF HOME antklodžių viršutinė dalis pagaminta iš medvilnės ir poliesterio audinio, kuris yra laidus orui, nesukelia alergijų, puikiai sugeria ir išgarina drėgmę. 

Užpildui naudojamas antialerginis tuščiaviduris silikonizuotas poliesterio pluoštas, suteikiantis antklodei minkštumo ir purumo. Silikonizuotas poliesteris atsparus aukštai temperatūrai, purus, slidus, elastingas. 

Privalumai: 

sintetinių pluoštų pagalvės ir antklodės – itin kokybiškos, lengvos, minkštos, universalios, tinkamos naudoti bet kuriuo metų laiku;

šiuolaikiškos poliesterio antklodės gerokai pranoksta anksčiau naudotus sinteponinius užpildus: jos sugeria drėgmę, yra laidžios orui, tad oda kvėpuoja, išvengiama naktinio prakaitavimo; 

sintetinių pluoštų patalynę galima skalbti, džiovinti džiovyklėje, ji nesiglamžo, greitai džiūsta, todėl pranoksta daugelį natūralių audinių; 

sintetinių užpildų pagalvės ilgai nepraranda formos, puikiai prisitaiko prie kūno linijų;

puiki kaina. 

Trūkumai:

gali būti ne tokia šilta, lyginant su natūralių pluoštų patalyne, tačiau ši problema išsprendžiama pasirinkus tankesnio pluošto antklodes. 

Patalynės užvalkalai: kurie pluoštai tinkamiausi ir  ar medvilnė vis dar nepakeičiama?

Vis dar vyrauja nuomonė, kad geriausia, jei patalynės užvalkalai būtų pasiūti iš natūralių audinių, pavyzdžiui, medvilnės. Medvilnė – vienas populiariausių audinių siuvant patalynės užvalkalus, tačiau vis dažniau pasirenkami ir kiti pluoštai – satinas, drobė ir kt. Neretai medvilnė kombinuojama su sintetika, pavyzdžiui, mikropluoštu, poliesteriu ar modalu. Kombinuotieji audiniai – minkštesni, švelnesni, geriau priglunda prie kūno, mažiau glamžosi ir daugeliu kitų atžvilgių pranoksta 100 proc. medvilnę. 

Svarbiausia – kad patalynės užvalkalai būtų kokybiški. Ne prastesnę kokybę gali pasiūlyti ir gamintojai, siuvantys užvalkalus iš sintetinių ar pusiau sintetinių pluoštų. 

Palyginimui, pigi, prastos kokybės sintetika gali sukelti nepageidaujamų pasekmių sveikatai: sunku užmigti, o po pusiau bemiegės nakties jaučiame nuolatinį nuovargį, tad ir sintetiniams audiniams turi būti keliami aukšti reikalavimai. 

Ar patalynę sėkmingai galime išsirinkti ir internetu?

Patalynė internetu – viena paklausiausių tekstilės prekių. Tačiau norėdami sėkmingai išsirinkti, turėtumėte vadovautis mūsų pateiktais patarimais. 

Atkreipkite dėmesį į dydį

Patalynę gamina ne tik Lietuvos gamintojai: dar daugiau jos importuojama iš kitų šalių, todėl pirkdami atkreipkite dėmesį ne vien į tai, ar patalynė viengulė, ar dvigulė (skiriasi ir pastarosios matmenys, nes viengulės antklodės gali būti tiek 135, tiek ir 160 cm pločio). Būtinai prieš pirkdami naujus patalynės užvalkalus pamatuokite turimos antklodės dydį, ir atvirkščiai: jei turite dar naujų ar apynaujų kokybiškų užvalkalų bei pagalvių, ieškokite jų dydį atitinkančių užvalkalų. 

Atkreipkite dėmesį į kokybę

Būtinai ieškokite informacijos apie patalynės kokybę, nes iš nekokybiškų audinių ir medžiagų pagaminta produkcija gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Pavyzdžiui, NMF HOME antklodės yra sertifikuotos pagal „Oeko-Tex® Standard 100“ reikalavimus. Tai nuosekli, nepriklausoma tekstilės žaliavos ir gaminių testavimo ir sertifikavimo sistema, reguliuojanti cheminių medžiagų tekstilės gamyboje naudojimą ir liudijanti gaminių saugumą. 

Skirkite šiek tiek laiko įsigilinti

Rečiau nusivilsite, jei patalynę internetu pirksite neskubėdami:

perskaitysite prekių aprašymus: paprastai juose pateikiama visa reikiama informacija, padedanti lengviau išsirinkti patalynę. 

kilus klausimų susisieksite su e. parduotuvės konsultantais – jie visuomet atsakys į visus rūpimus klausimus ir kuo galėdami padės. 

Saugus pirkimas ir grąžinimas

Mūsų teisės aktuose numatyta, kad fizinėse parduotuvėse pirktos patalynės grąžinti negalima, tuo tarpu pirktą internete galima grąžinti per 14 d. NMF HOME ne tik pasirūpins nemokamu patalynės pristatymu: ją visiškai nemokamai galėsite ir grąžinti bei atgauti visus sumokėtus pinigus. 

Vienintelis pirkimo internetu trūkumas – jog patalynės negalime apžiūrėti, paliesti, bet analogiškai parduotuvėse negalėsite ardyti ir patalynės užvalkalų pakuočių, tad daugeliu atvejų galimybių įvertinti audinio švelnumo ar storio taip pat nebus.